CBSL utrzymuje stopę procentową na stałym poziomie 9%; inflacja pozostaje wysoka.

CBSL utrzymuje stopę procentową na stałym poziomie 9%; inflacja pozostaje wysoka.

Bank centralny Sri Lanki, CBSL, utrzymał stopę procentową na niezmienionym poziomie. Zgodnie ze szczegółami, stopa dla depozytów stałych wynosi około 9%, podczas gdy stopa dla kredytów wynosi prawie 10%.

Decyzja CBSL była zgodna z prognozą grupy ekonomistów. Nowy podatek nałożony przez rząd Sri Lanki wywarł presję na wzrost stopy inflacji w kraju.

W związku z tym kraj stara się również wypracować szczegóły, aby uzyskać więcej pieniędzy z MFW. Jest to więc również istotny czynnik, który uniemożliwił CBSL obniżenie stóp procentowych.

5% cel inflacyjny od CBSL

CBSL ustaliło cel inflacyjny na poziomie 5%, więc nie może obniżyć stóp procentowych w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Kraj starannie wybrał cel inflacyjny, ponieważ próbuje ponownie uruchomić gospodarkę.

Zgodnie z oświadczeniem, czynniki po stronie podaży i opodatkowania spowodowały wzrost inflacji w najbliższym czasie. W oświadczeniu dodano również, że wzrost inflacji jest najprawdopodobniej krótkotrwały.

W 2023 r. bank centralny Sri Lanki obniżył stopy procentowe o 650 punktów bazowych, gdy kraj próbował wyjść z niewypłacalności i poważnego kryzysu finansowego.

Zaledwie tydzień temu MFW stwierdził, że warunki życia obywateli powinny być bezpośrednio powiązane z poprawą ich warunków ekonomicznych.

W pierwszych dniach 2024 r. Sri Lanka podniosła podatek VAT z 15% do historycznie wysokiego poziomu 18%. Decyzja ta została podjęta w ramach programu MFW i ma na celu poprawę dochodów podatkowych.

Wzrost podatku VAT o 3% bezpośrednio doprowadził do wzrostu stopy inflacji. We wrześniu 2022 r. stopa inflacji na Sri Lance wynosiła około 70%, a w grudniu 2023 r. spadła do 4%.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry