CBI – spadek w brytyjskim sektorze produkcyjnym spowolnił w lipcu

Wrześniowy wskaźnik CPI w Wielkiej Brytanii pozostaje bez zmian na poziomie 6,7%

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez CBI, spadek zamówień produkcyjnych w Wielkiej Brytanii spowolnił w lipcu 2023 roku. Patrząc w przyszłość, oczekuje się również spowolnienia cen sprzedaży.

Zaledwie miesiąc temu saldo nowych zamówień wynosiło -15, co poprawiło się do zaledwie -9 w lipcu. Jeśli spojrzymy wstecz, średni odczyt nowych zamówień wynosi -13, co wskazuje, że sektor produkcyjny wykazuje oznaki ożywienia.

Krótkoterminowe ożywienie w sektorze produkcyjnym

Ogólnie rzecz biorąc, trend jest bardzo pozytywny i mówi nam, że optymizm powraca do brytyjskiego sektora produkcyjnego. W rzeczywistości kwartalny odczyt ankiety CBI znajduje się obecnie na dwuletnim szczycie, co jest dobrym znakiem dla brytyjskiego PKB.

Wyniki ankiety CBI są dodatkowo wzmocnione przez opublikowaną kilka dni temu ankietę biznesową S&P Global. Według badania S&P Global spowolnienie w tym sektorze również zwalnia.

Główny ekonomista CBI uważa jednak, że ten optymizm jest bardzo krótkoterminowy i prawdopodobnie ograniczony do tego kwartału. Dodali, że ogólny obraz brytyjskiego sektora produkcyjnego jest nadal przytłumiony.

Innym ważnym szczegółem ujawnionym przez ankietę były ceny produkcji, które nie znajdują się na jednym z najniższych poziomów, ostatnio widzianych dopiero w lutym 2021 roku. Według CBI presja kosztowa w kraju jest dotkliwa.

Patrząc w przyszłość, powiedzieli, że marże są zawężane, co jest niepokojącym sygnałem. W połączeniu z wyższymi kosztami finansowania w Wielkiej Brytanii w obliczu wszystkich ostatnich podwyżek stóp procentowych, plany inwestycyjne odbijają się szerokim echem.

Dlatego też zamiary inwestycyjne w ostatnim kwartale w odniesieniu do maszyn i zakładów już teraz znajdują się na wieloletnim minimum.

Jeśli spojrzymy w średnią perspektywę, decyzja BoE odegra kluczową rolę w ożywieniu brytyjskiego sektora produkcyjnego. Wszelkie dalsze podwyżki stóp procentowych zostaną uznane za niekorzystne dla sektora produkcyjnego, podczas gdy obniżka stóp przyniesie odwrotne rezultaty.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry