Canada Tsx osiąga 6-tygodniowy szczyt przed danymi o inflacji

Canada Tsx osiąga 6-tygodniowy szczyt przed danymi o inflacji

Toronto Stock Exchange (TSX), który jest głównym indeksem giełdowym Kanady, jest na wielotygodniowym maksimum przed długo oczekiwanymi danymi o inflacji. Eksperci uważają, że ten ruch w górę indeksu akcji jest głównie spowodowany wzrostem w różnych sektorach, takich jak technologia, finanse i energia.

Patrząc w przyszłość, eksperci oczekują ważnych danych ekonomicznych z Kanady, takich jak inflacja cen konsumpcyjnych (CPI). W chwili obecnej ostatni kurs indeksu TSX wynosi około 20 398, co oznacza wzrost o 0,19% w ciągu dnia.

Inflacja w Kanadzie wyniesie 6,4%, według analityków

W miesiącu listopadzie inflacja bazowa w Kanadzie wyniosła 6,8%. Wynikało to głównie ze wzrostu cen benzyny i innych produktów energetycznych. Na razie jednak większość uwagi skupia się na danych dotyczących inflacji za grudzień. I większość analityków jest zdania, że w ujęciu rocznym wyniesie ona 6,4%.

Po opublikowaniu raportu CPI okaże się, jak Kanada walczy z inflacją i jakie dalsze kroki należy podjąć.

Jeśli spojrzymy na sąsiada Kanady, rynki w USA pozostaną zamknięte z powodu święta. W związku z tym, wolumen handlu będzie niższy na amerykańskich akcjach, jak również na innych głównych rynkach podczas sesji amerykańskiej.

Na razie sektorami, które w ostatnich tygodniach zanotowały dobre wyniki są sektor technologiczny, finansowy i energetyczny. W sumie zyski w tych sektorach wyniosły 0,2% – 0,4%. W tym samym czasie akcje spółek wydobywających złoto zanotowały spadek o 0,2%, co również doprowadziło do spadku cen złota.

Tymczasem sprzedaż z kanadyjskich fabryk pozostała płaska w miesiącu listopadzie w ujęciu m/m. Wyższa sprzedaż w sektorze metali i pojazdów została zrównoważona przez niższą sprzedaż w sektorze węgla, ropy naftowej i produktów chemicznych.

TSX, który jest surowcowym i wiodącym indeksem Kanady, zyskał 5% od początku roku 2023. Z drugiej strony, indeks S&P 500 z USA zyskał tylko 4,1% przez te lata. W związku z tym wydaje się, że indeks kanadyjski na razie wygrywa wyścig.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry