Brazylijski minister finansów Haddad zasugerował cięcia stóp wyższe niż 25 punktów bazowych

Brazylijski minister finansów Haddad zasugerował cięcia stóp wyższe niż 25 punktów bazowych

Fernando Haddad (minister finansów Brazylii) skomentował ostatnio, że bank centralny może ogłosić obniżkę stóp procentowych o ponad 25 punktów bazowych podczas sierpniowego posiedzenia.

W wywiadzie udzielonym jednemu z mediów Haddad mówił o tym, że wszyscy (rynek i ekonomiści) spodziewają się obniżki stóp procentowych przez brazylijski bank centralny. Dodał, że gorącym tematem nie jest już możliwość obniżki stóp. Zamiast tego rynek mówi teraz o wielkości obniżki stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu banku centralnego.

Brazylijska stopa procentowa wynosi 13,75%

Od początku 2021 r. bank centralny Brazylii znajduje się w agresywnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Spowodowało to wzrost stopy procentowej w Brazylii do 13,75%, co samo w sobie jest rekordem. Wszystko to zostało zrobione przez brazylijski bank centralny w celu okiełznania wysokiej inflacji.

Teraz, gdy roczna inflacja w Brazylii jest najniższa od 3 lat i mieści się w zakresie ustalonym przez bank centralny, szanse na obniżkę stóp procentowych znacznie wzrosły. Obecnie ekonomiści próbują określić wielkość podwyżki stóp procentowych i wygląda na to, że brazylijski minister finansów zaoferował pewne wskazówki.

Niedawno przeprowadzono również ankietę, która wykazała, że szanse na obniżkę stóp procentowych na sierpniowym posiedzeniu wynoszą obecnie 92%. Oznacza to również, że istnieje osiem szans na brak obniżki stóp, co może oznaczać brak działania lub nawet podwyżkę stóp.

Biorąc jednak pod uwagę percepcję rynku, a nawet władze Brazylii mówiące o obniżce stóp, jest to już przesądzone! Patrząc w przyszłość, cykl luzowania polityki pieniężnej również prawdopodobnie potrwa kilka lat, ponieważ nagłe zmiany stopy procentowej mogą prowadzić do nieoczekiwanych wyzwań.

Zgodnie z wynikami ankiety, aż 32% respondentów spodziewa się obniżki stóp o 50 punktów bazowych, podczas gdy 55% uważa, że obniżka stóp o 25 punktów bazowych nastąpi na sierpniowym posiedzeniu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry