Boj utrzymuje stopy procentowe bez zmian

Boj utrzymuje stopy procentowe bez zmian

Bank Japonii zdecydował się w ogóle nie zmieniać swojej polityki stóp procentowych, co było zgodne z prognozą. Bank centralny zmienił jednak swoje sformułowanie dotyczące polityki kontroli krzywej dochodowości. Co więcej, BoJ przedstawił prognozę, zgodnie z którą inflacja utrzyma się na wysokim poziomie nawet w 2024 i 2025 roku.

Po decyzji BoJ stopa procentowa (krótkoterminowa) pozostała bez zmian na poziomie -0,1%. Kluczową zmianą było jednak oświadczenie banku o wykorzystaniu -1% jako górnej granicy przedziału dla wszelkich operacji przeprowadzanych na rynku.

Bardziej elastyczna polityka YCC

Zmiana ta jest oznaką, że Bank Japonii nie jest tak rygorystyczny w swojej polityce YCC, jak w przeszłości. W najbliższej przyszłości bank centralny będzie prawdopodobnie znacznie bardziej elastyczny również pod tym względem.

Zgodnie z oświadczeniem BoJ, rynki finansowe i główne gospodarki na całym świecie, w tym Japonia, stoją w obliczu wielu przeciwności. Jednocześnie niepewność jest na rekordowo wysokim poziomie, co wymaga od banku centralnego przyjęcia bardziej elastycznego podejścia w odniesieniu do YCC.

Obecnie efektywny zakres dla japońskich obligacji skarbowych (10-letnich) wynosi -1% – 1%. Ponadto nie wprowadzono żadnych zmian w stopach procentowych, więc są one takie same jak wcześniej.

Kolejną rzeczą, która została wyjaśniona po posiedzeniu BoJ, jest to, że bank będzie kontynuował politykę luzowania ilościowego wraz ze skupem aktywów.

Wygląda na to, że bank centralny Japonii stara się znaleźć równowagę między zapobieganiem słabości jena a wspieraniem gospodarki. Jednocześnie problemem dla banku centralnego staje się również utrzymująca się wysoka inflacja.

Po ogłoszeniu przez BoJ, jen japoński (JPY) spadł o 0,5% w stosunku do dolara. W tym samym czasie rentowności 10-letnich obligacji również straciły na wartości.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry