Boe mówi, że banki muszą wyciągnąć wnioski z ostatniego roku

Commerzbank - Plotki o cięciach stóp procentowych BoE będą wywierać presję na GBP

Bank Anglii pojawił się z ostatnimi komentarzami na temat tego, jak banki muszą wyciągnąć wnioski z ostatniego roku, aby poprawić swoją strategię zarządzania ryzykiem. Na początek, wiele kryzysów wstrząsnęło rynkami w 2022 roku, a to przedstawia wiele lekcji dla banków.

Według BoE, klasycznym przykładem jest reakcja rynków podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. W tym czasie obligacje rządowe Uk i rynek niklu podkreśliły pewne poważne braki w zakresie ryzyka.

Jeszcze w zeszłym roku banki na całym świecie miały 10 mld dolarów strat głównie z powodu zaangażowania w Archegos Capital Management. Stało się to pomimo tego, że organy regulacyjne zwróciły się do banków o zrewidowanie ich ekspozycji na ryzykowne aktywa.

Jest to wskazówka, że takie zdarzenia i tak się zdarzają, mimo komunikatów odpowiednich organów. W dodatku pokazuje to również, w jaki sposób banki kończą gromadzenie skoncentrowanej i dużej ekspozycji na pojedyncze aktywa. A na rynku inwestycyjnym wiemy, jakie ryzyko może wynikać z braku dywersyfikacji.

Na rok 2023 BoE ma więc nadzieję, że banki wyciągną całkowicie wnioski i nie powtórzą tych samych błędów z 2022 roku.

Na rok 2023 PRA nakreśliła również swoje priorytety nadzorcze, a także podkreśliła potrzebę tego, jak krajowi kredytodawcy powinni działać w kierunku wspierania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. To ostatecznie pomoże w kontrolowaniu obecnych perspektyw gospodarczych na całym świecie.

PRA wysłał również list do ubezpieczycieli, w którym podkreślił, jak fundusze emerytalne realizują strategie inwestycyjne napędzane przez zobowiązania. Podkreśliło to nieefektywność ram firmowych związanych z ryzykiem płynności. Tak więc w tym zakresie ubezpieczyciele również mają pewne lekcje do wyciągnięcia z roku 2022.

Ponadto, PRA jasno określiła, że istnieje kilka zdarzeń związanych z ryzykiem, takich jak cyberataki, które mogą prowadzić do ogromnych strat. Zatem zarządzając profilem ryzyka, firmy muszą uwzględniać również zdarzenia związane z ryzykiem nienaturalnym.

Jeśli rozejrzymy się dookoła, główny nadzorca strefy euro również wysłał podobne komunikaty do odpowiednich interesariuszy. Powiedział on, że banki muszą przygotować się na wyższe stopy procentowe i możliwość strat z tytułu kredytów.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry