Bank Kanady wstrzymany mimo wzrostu gospodarczego

Inflacja w Kanadzie sięga 4 w kwietniu, kolejne podwyżki stóp przed nami

Zdaniem analityków, Bank Kanady (BoC) ma utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie pomimo zaskakującej siły gospodarczej.

W porównaniu z resztą świata zachodniego, stopa procentowa w Kanadzie jest wciąż na rekordowo niskim poziomie… A wszyscy wiemy, że takie okresy niskich stóp procentowych mogą generować silny wzrost gospodarczy, ale też pchają inflację wyżej.

Bank Kanady (BoC) ma nadzieję, że aktywność gospodarcza ochłodzi się, gdy zaczną obowiązywać wyższe koszty pożyczek!

Bank Kanady (BoC) utrzymuje stopę procentową na poziomie 4.50%

W zeszłym miesiącu bank centralny Kanady stał się jednym z pierwszych banków, które rozpoczęły kampanię podnoszenia stóp. W chwili obecnej stopa procentowa ustalona przez Bank Kanady wynosi 4,50% i jest najwyższa w ciągu ostatnich 15 lat.

Według Banku Kanady nie ma potrzeby zmiany polityki stóp procentowych, nawet jeśli gospodarka spowalnia lub wpada w lekką recesję. W przeważającej części, kanadyjski bank centralny faktycznie spodziewa się lekkiego przypadku recesji.

Jeśli spojrzymy na inflację, to również uległa ona ostatnio ochłodzeniu, więc nie ma presji na podnoszenie stóp. Podobnie wskaźniki ekonomiczne również podpowiadają, że kanadyjska gospodarka wreszcie zaczęła ponownie nabierać tempa.

Dodatkowo dane o PKB za luty wzrosły o 0,3% MoM, podczas gdy styczniowy odczyt wyniósł 0,5% MoM. A marcowe dane o zatrudnieniu w Kanadzie również pokazują bardzo silny rynek pracy.

Na bardzo podstawowym poziomie kanadyjska gospodarka nabiera rozpędu, a jednocześnie rynek pracy jest również bardzo silny. Oznacza to, że dochody mieszkańców Kanady rosną i więcej osób pracuje.

Pośrednio oznacza to, że ludność kanadyjska zaczęła ponownie wydawać pieniądze, co prawdopodobnie spowoduje wzrost gospodarczy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry