Bank Kanady (BoC) utrzymuje stopę procentową na stałym poziomie 5%

Wzrost liczby miejsc pracy w Kanadzie pozostaje na niezmienionym poziomie w grudniu

W środę Bank Centralny Kanady (BoC) zdecydował się utrzymać stopę procentową na niezmienionym poziomie blisko 5%. Dodano, że kanadyjska gospodarka rozwija się dzięki słabemu wzrostowi, co utrudnia wprowadzenie podwyżek stóp.

Jednocześnie BoC dał jasno do zrozumienia, że presja inflacyjna jest nadal obecna i jest wyższa niż zakres ustalony przez bank centralny. W rezultacie więcej podwyżek stóp nastąpi w 2023 i 2024 roku, aby ograniczyć inflację pomimo słabości gospodarczej.

Według ekonomisty Bank Kanady uważnie śledzi wskaźniki ekonomiczne, aby ocenić wpływ stopy procentowej. Szczególnie wpływ stopy procentowej na konsumenta wydaje się być ważnym wskaźnikiem dla BoC.

Szczyt stóp procentowych nie został osiągnięty

Dlatego też BoC zdecydował się dać wskazówki, dlaczego wciąż są daleko od szczytu stopy procentowej. Jednocześnie zasugerowali również, że ryzyko jest nastawione na wzrost, starając się zapewnić, że rynki nie zostaną zaskoczone.

Inną rzeczą, która jasno wynika z komunikatu BoC, jest to, że inflacja prawdopodobnie wzrośnie w najbliższym czasie. Ponadto BoC pokazał również swoje niezadowolenie z presji inflacyjnej.

Patrząc w przyszłość, BoC będzie chciał uniknąć spadku konsumpcji i nieruchomości. Zwłaszcza to, co widzieliśmy w pierwszym kwartale, jest ostatnią rzeczą, którą BoC chciałby powtórzyć.

Dlatego jeden z ekspertów uważa, że BoC starał się brzmieć jastrzębio, ale jeśli chodzi o realizację polityki większej liczby podwyżek stóp, szanse są bardzo niewielkie.

W końcu ryzyko związane z wysokimi stopami procentowymi jest bardzo realne i już widzimy wstrząsy wtórne w kanadyjskiej gospodarce. Jeśli więc BoC nie chce ryzykować recesji, prawdopodobnie nie zobaczymy dalszych podwyżek stóp w najbliższym czasie.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry