Bank Japonii utrzymuje stopy procentowe i krzywą dochodowości na niezmienionym poziomie

Japonia podniesie zakładane długoterminowe stopy procentowe na lata 2024/25

Bank Japonii na ostatnim posiedzeniu po raz kolejny nie zdecydował się na zmianę polityki stóp procentowych. Dodatkowo BOJ zdecydował się również na kontynuację polityki kontroli krzywej dochodowości. Ogólnie rzecz biorąc, rynki są rozczarowane, ponieważ spodziewały się bardziej jastrzębiego stanowiska ze strony BOJ.

Po ogłoszeniu przez BOJ, japoński jen (JPY) skierował się niżej i stracił 2% swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. W rezultacie kurs USD/JPY był ostatnio widziany w pobliżu poziomu 130,75, co wskazuje na siłę USD. Podobnie obligacje rządowe Japonii również spadały o 3% po ogłoszeniu komunikatu.

Stopa procentowa Japonii pozostaje bez zmian na poziomie -0,1%

Krótkoterminowa polityka BOJ pozostaje bez zmian, podobnie jak polityka długoterminowa. Tak więc, na razie stopa procentowa w Japonii jest ustalona na poziomie -0,1%, co jest rzadkim zjawiskiem, gdy rozejrzymy się po świecie.

Według ekspertów to już 7 rok z rzędu, kiedy Japonia utrzymuje politykę niskich, a nawet ujemnych stóp procentowych.

Bank centralny dał również jasno do zrozumienia, że będzie utrzymywał rentowność swoich 10-letnich obligacji w przedziale 0,5% & -0,5%. Rynki oczekiwały jednak zmiany polityki krzywej dochodowości ze strony banku centralnego.

Wcześniej analitycy byli zdania, że sterowanie krzywą rentowności uzyska szerszy zakres. A powodem tych oczekiwań była walka banku centralnego z zarządzaniem inflacją w Japonii.

Na razie cel inflacyjny dla BOJ jest ustalony na poziomie 2% w skali roku. Dlatego też bank dał do zrozumienia, że jego polityka będzie nadal wspierać gospodarkę kraju.

Dodatkowo BOJ postawił też prognozę, że krótkoterminowa inflacja pozostanie podwyższona. I dopiero w okolicach połowy 2023 roku zobaczymy spadek inflacji.

W świecie pełnym jastrzębich banków centralnych wydaje się, że Japonia jest rzadkim wyjątkiem i podąża własną ścieżką! I to nie jest zła rzecz, biorąc pod uwagę, że Japonia jest wciąż silną gospodarką na świecie.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry