Bank Anglii ogłasza przegląd polityki stóp procentowych

Bank Anglii ogłasza przegląd polityki stóp procentowych

Czwartkowa sesja jest już niemal zakończona, a Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Spojrzenie w przeszłość pokazuje, że obecna stopa procentowa w Wielkiej Brytanii znajduje się na 16-letnim szczycie, co samo w sobie jest rekordem.

Bank Anglii ogłosił jednak niedawno, że dokona przeglądu stóp procentowych. Ta nagła zmiana stanowiska nastąpiła, gdy inflacja oficjalnie spadła poniżej poziomu 2%. Jeden z członków BoE zagłosował już za obniżeniem stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

Stopa procentowa na razie na poziomie 5,25%

Na posiedzeniu politycznym członkowie BoE pozostali niejednoznaczni co do tego, czy stopy procentowe powinny zostać obniżone, czy też utrzymane na obecnym poziomie. W rezultacie podjęto decyzję o utrzymaniu polityki na razie pod kontrolą.

Zgodnie ze szczegółowymi informacjami, sześciu członków głosowało za brakiem zmian w stopie procentowej, która obecnie wynosi 5,25%. Kolejnych dwóch członków głosowało za podwyżką stóp o 25 punktów bazowych, podczas gdy inny głosował za obniżką stóp o 25 punktów bazowych.

Podsumowując, 8 z 9 członków nie chciało żadnych obniżek stóp procentowych, podczas gdy jeden głosował inaczej. Mimo to rentowności brytyjskich obligacji i GBP wykazały niewielki wzrost po wiadomościach. Według Quilter Investors, ostatnie spotkanie ujawniło oznaki potencjalnego ruchu prowadzącego do obniżek stóp.

Według prezesa BoE, bank centralny potrzebuje solidnych dowodów na to, że inflacja trwale przekroczyła cel 2%.

Kolejnym istotnym wydarzeniem było to, że BoE powinien był również wspomnieć coś o dalszym zacieśnianiu na posiedzeniu. Jest to więc również czynnik, który wskazuje na zmianę ścieżki.

Chociaż BoE nadal jest nieco niejednoznaczny w kwestii polityki stóp procentowych, przedstawiciele EBC i Rezerwy Federalnej są bardziej przejrzyści w kwestii swojej agendy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry