Australijski rynek pracy dodał 64600 miejsc pracy w lutym

Usdcad do rejonu 134s na Bullish Momentum Scotiabank

Ostatnie dane pokazują, że tempo wzrostu na australijskim rynku pracy było wyższe niż oczekiwano. Dzięki temu wskaźnik bezrobocia spadł do poziomu 50-letniego minimum.

Eksperci uważają, że rekordowa liczba osób powróciła do siły roboczej po przerwie lub po zmianie ról.

Ogólnie do australijskiej gospodarki dodano 64600 nowych miejsc pracy, podczas gdy rynek oczekiwał jedynie 48500 miejsc. Nie będzie więc błędem stwierdzenie, że australijski rynek pracy jest bardzo silny i nie wykazuje żadnych oznak słabości.

Stopa bezrobocia w Australii wynosi 5,8%.

Po silniejszych niż oczekiwano wynikach, wskaźnik uczestnictwa w australijskim rynku pracy osiągnął 66,6%. Podobnie stopa bezrobocia spadła o 0,3 punktu i wyniosła 5,8%.

Jeśli spojrzymy w przeszłość, to stopa bezrobocia osiągnęła najniższy punkt od kilkudziesięciu lat. W rzeczywistości takie poziomy były ostatni raz widziane dopiero prawie 50 lat temu.

Ostatni wzrost zatrudnienia w Australii pojawia się w czasie, gdy rynek pracy kurczy się przez dwa kolejne miesiące. Wydaje się, że powodem tego były osoby robiące sobie długie przerwy lub zmieniające pracę.

Wraz z powrotem ludzi do pracy, stopa bezrobocia ponownie zanotowała spadek. Według szefa ABS, wiele osób czekało na rozpoczęcie nowej pracy, a teraz większość z nich wraca do pracy od lutego.

Jednak jest też minus tej nagłej siły na australijskim rynku pracy… Najprawdopodobniej wywrze ona presję na inflację i tym samym zmusi Bank Rezerw Australii (RBA) do wprowadzenia kolejnych podwyżek stóp.

Po opublikowaniu wskaźnika zatrudnienia, dolar australijski (AUD) wzrósł o 0,4%, ponieważ teraz jest jeszcze większa szansa na podwyżkę stóp.

Na razie jedyną dobrą rzeczą w gospodarce Australii jest silny rynek pracy. W przeciwnym razie istnieje kilka wyzwań, takich jak wysokie stopy procentowe i inflacja.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry