Australijska sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,3% w czwartym kwartale 2023 r.

Australijska sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,3% w czwartym kwartale 2023 r.

Najnowsze dane pokazują niewielki wzrost sprzedaży detalicznej w Australii w 4. kwartale 2023 roku. Wzrost sprzedaży detalicznej o 0,3% wynikał ze zwiększonych zakupów w okresie świątecznym.

Ogólnie rzecz biorąc, sprzedawcy detaliczni oferują zniżki w okresie świątecznym. Z tego powodu wielu Australijczyków wydało więcej na zakupy detaliczne, aby skorzystać z tych rabatów.

Pomimo wzrostu, obroty w sektorze detalicznym były nadal na najniższym poziomie od 3 lat. Jest to również znak, że wysokie stopy procentowe poważnie osłabiły sprzedaż detaliczną w Australii. Jednak RBA potrzebował więcej, aby obniżyć stopy procentowe na ostatnim posiedzeniu.

Sprzedaż detaliczna w IV kw. lepsza niż w III kw.

W ujęciu kwartał do kwartału zaobserwowano wzrost sprzedaży detalicznej o 0,3% w okresie październik-listopad-grudzień. W porównaniu ze spadkiem o -0,1% w III kwartale, wyniki z IV kwartału zaczynają wyglądać znacznie lepiej.

Dane ujawniły również, że obroty ze sprzedaży detalicznej w tym kwartale wyniosły 98,30 mld USD (AUD) w ujęciu skorygowanym sezonowo. Wykazało to minimalny wzrost w porównaniu z 97,97 mld USD (AUD) w poprzednim kwartale.

A jeśli spojrzymy na sprzedaż detaliczną za grudzień, zaobserwowano spadek o 2,7% M/M. Gdy porównamy ten spadek z prognozą zakładającą wzrost o 0,1%, staje się jasne, że wyniki nie były dobre.

Wzrost sprzedaży detalicznej w listopadzie wynikał przede wszystkim z wydarzenia Black Friday. Ujawnia to również ciemniejszą stronę – popyt krajowy znacznie ucierpiał, ponieważ Australijczycy czekają teraz na zniżki, aby kupić produkty / usługi.

Według jednego z ekspertów wolumen sprzedaży jest nadal wyższy niż przed pandemią. Ale faktem jest również, że wielkość sprzedaży osiągnęła szczyt w 2022 roku.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry