Australia odnotowała wzrost PKB o 0,4% w 2. kwartale 2023 r.

Australia odnotowała wzrost PKB o 0,4% w 2. kwartale 2023 r.

Najnowsze dane z Australii pokazują, że wzrost PKB w drugim kwartale 2023 r. wyniósł około 0,4%. Dzieje się tak, ponieważ australijska gospodarka przechodzi przez wydatki infrastrukturalne i silny eksport.

Ponadto wysokie stopy procentowe również obniżyły inflację i sprawiły, że spadła. Jednak wysokie stopy procentowe zrównoważyły pozytywne skutki silnego eksportu i wydatków na infrastrukturę.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,3%, podczas gdy rzeczywisty wzrost PKB w II kwartale wyniósł 0,4% (0,1% więcej). W I kwartale 2023 r. wzrost PKB wyniósł 0,2%, co po raz kolejny dowodzi, że ostatni odczyt był pozytywny.

Jeśli spojrzymy na wzrost PKB Australii w ujęciu rocznym, wyniósł on około 2,1%, czyli więcej niż prognozowane 1,7%. Podobnie, roczny wzrost PKB w I kwartale 2023 r. wyniósł blisko 2,3%, czyli nieco więcej niż wzrost PKB w II kwartale.

Wzrost pozostaje przytłumiony

W przeważającej części dane o PKB były powyżej oczekiwań, ale pokazały również, że wzrost pozostaje przytłumiony. Dlatego nie byłoby błędem stwierdzenie, że II kwartał był kontynuacją I kwartału, ponieważ australijska gospodarka stoi w obliczu środowiska wysokich stóp procentowych i wysokiej inflacji.

Inflacja w Australii osiągnęła swój szczyt w czerwcu i od tego czasu zaczęła spadać. W rezultacie RBA waha się teraz przed wprowadzeniem nowych podwyżek stóp procentowych, ale nie możemy ignorować faktu, że stopy procentowe pozostają bardzo wysokie.

Jednym z największych czynników, które pomogły wzrostowi PKB osiągnąć dodatni poziom, był dodatni bilans handlowy. W II kwartale ceny eksportu doświadczyły spowolnienia, ale mimo to zdołały wesprzeć gospodarkę. Ponadto zagraniczni turyści również pomogli Australii osiągnąć nadwyżkę handlową w II kwartale.

Patrząc w przyszłość, jakiekolwiek duże zmiany we wzroście PKB pozostaną wykluczone, dopóki RBA nie wprowadzi obniżek stóp procentowych. W końcu środowisko wysokich stóp procentowych nie jest idealne dla produkcji i innych sektorów gospodarki.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry