Aramco z Arabii Saudyjskiej rozważa sprzedaż akcji o wartości około 50 mld USD

Ropa w dół o 2,5% po obniżce cen przez Arabię Saudyjską

Według doniesień medialnych, Aramco z Arabii Saudyjskiej rozważa sprzedaż akcji o wartości 50 miliardów dolarów. Zaledwie rok wcześniej saudyjska firma miała taki sam plan sprzedaży akcji o wartości 50 miliardów dolarów, ale nie zrealizowała go.

W tamtym czasie Aramco podawało niekorzystne warunki rynkowe jako główny powód tego posunięcia. Teraz, gdy firma wyraziła ten sam plan, wydaje się, że warunki rynkowe są wreszcie korzystne dla Aramco.

Kraj postanowił jednak nie wprowadzać na giełdę żadnych nowych ofert związanych z Aramco. Pozwoli to Arabii Saudyjskiej uniknąć jakiegokolwiek ryzyka prawnego lub innego, ponieważ firma jest już notowana na arenie międzynarodowej.

Na tym etapie wszystko to wciąż jest planem, o którym dowiadujemy się jedynie z mediów. Dopóki więc nie zostanie to oficjalnie ogłoszone, nie możemy nic powiedzieć z całą pewnością. Kiedy skontaktowano się z Aramco w celu skomentowania rozwoju sytuacji, zdecydowano się nie odpowiadać od razu.

Międzynarodowe firmy naftowe wykazują zainteresowanie Aramco

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, sprzedaż akcji Aramco nastąpi prawdopodobnie przed końcem 2023 roku. Ponadto firma Aramco skontaktowała się już z kilkoma potencjalnymi inwestorami, w tym z państwowymi funduszami majątkowymi i międzynarodowymi firmami naftowymi.

Biorąc pod uwagę charakter działalności firmy i jej udział w globalnej podaży rynkowej, ma sens, aby Aramco przyciągało wiele uwagi. Sprzedaż wszystkich akcji o wartości 50 miliardów dolarów nie powinna więc być dla Aramco zbyt trudna, ponieważ firma nadal cieszy się dominującym udziałem w rynku.

Jednak ten ruch Aramco oznaczałby, że Arabia Saudyjska będzie miała mniej udziałów w spółce. Jednocześnie pozwoliłoby to międzynarodowym inwestorom na posiadanie udziałów w Aramco, a tym samym może zachęcić do pewnych zmian.

Wciąż jednak nie wiadomo, czy plan ten faktycznie stanie się rzeczywistością w tym roku, czy też powtórzy się rok 2022.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry