Ankieta EBC: konsumenci spodziewają się wzrostu inflacji

Członek EBC sugeruje wstrzymanie podwyżek stóp w obliczu spadku inflacji

Według najnowszego sondażu EBC, konsumenci ze strefy euro spodziewają się wzrostu inflacji. To pierwszy raz od sezonu jesiennego, kiedy otrzymaliśmy takie raporty od EBC!

Średnio konsumenci spodziewają się wzrostu cen o 5,0% w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wcześniej konsumenci oczekiwali jedynie 4,6% wzrostu cen!

Długoterminowa inflacja oczekiwana na poziomie 2,9%

Długoterminowe oczekiwania inflacyjne wynoszą obecnie 2,9% w ciągu najbliższych trzech lat. Zaledwie miesiąc wcześniej ta sama wartość wynosiła tylko 2,4%! Wskazuje to, że opinia publiczna ze strefy euro uważa, że inflacja wzrośnie jeszcze bardziej w nadchodzących latach.

Dla EBC nie jest to dobra wiadomość, ponieważ stara się on kontrolować kryzys inflacyjny w strefie euro. W rzeczywistości EBC również zdecydował się spowolnić tempo podwyżek stóp zaledwie tydzień temu. Wspomniał jednak, że kolejne podwyżki stóp są w planach, aby wygrać ostateczną walkę z inflacją.

Kolejny interesujący fakt z ankiety EBC dotyczył wzrostu dochodów. Badanie ujawniło, że obywatele UE nie spodziewają się wzrostu swoich dochodów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wręcz przeciwnie, spodziewają się wzrostu wydatków o 3 USD.

Oznacza to, że konsumenci w UE doświadczą spadku oszczędności, co ostatecznie wpłynie na wydatki konsumpcyjne w kraju.

W celu zebrania tych danych przeprowadzono ankietę wśród około 14 000 osób z różnych regionów UE. Sama liczba respondentów badania jest jednym z powodów, dla których jest ono również wykorzystywane przez decydentów EBC.

Na razie wydaje się, że nastroje społeczne dotyczące dochodów, wydatków i inflacji wcale nie są korzystne. I jest duża szansa, że nawet EBC zwróci uwagę na te ustalenia. Jeśli chodzi o inflację, jest to teraz raczej gra na przeczekanie, ponieważ EBC próbuje wymyślić swój następny ruch.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry