Ankieta EBC: Konsumenci spodziewają się spowolnienia inflacji

Ankieta EBC: Konsumenci spodziewają się spowolnienia inflacji

Według najnowszych danych ankietowych EBC opublikowanych we wtorek, konsumenci strefy euro spodziewają się spowolnienia inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wcześniej konsumenci w UE oczekiwali, że inflacja wzrośnie, co sprawiło, że sytuacja stała się niepokojąca dla decydentów.

Jeśli spojrzymy na inflację w UE, to kilka miesięcy temu była ona dwucyfrowa, ale od tego czasu spadła. Eksperci uważają jednak, że inflacja spadnie do 2% dopiero w 2025 roku.

W końcu nie możemy ignorować faktu, że płaca nominalna w strefie euro również szybko wzrosła, co utrudnia decydentom kontrolowanie inflacji.

Prognoza inflacji została ustalona na poziomie 4,1%

Zgodnie z ankietą EBC, konsumenci uważają, że inflacja prawdopodobnie spadnie do 4,1% w przyszłym roku. Zaledwie kilka miesięcy temu ta sama prognoza wynosiła 5,0%, co wskazuje na oznaki poprawy nastrojów konsumentów.

Podobnie, prognoza inflacji na kolejne 3 lata również spadła z 2,5% z wcześniejszej wartości 2,9%. Urzędnicy EBC przeprowadzili ankietę po zebraniu danych od 14 000 dorosłych osób w krajach UE. Na razie wydaje się, że skok prognozowanej inflacji w marcu został odwrócony, co jest dobrym znakiem.

EBC stwierdził, że oczekiwania inflacyjne wśród młodszej populacji skłaniają się ku dolnej granicy. Z drugiej strony, starsi respondenci nie spodziewali się szybkiego spadku inflacji.

Ponadto konsumenci w UE przewidywali również niewielki wzrost płac wraz z niższym bezrobociem w regionie.

Konsumenci byli jednak pesymistyczni, jeśli chodzi o perspektywy wzrostu bloku UE. W rzeczywistości wielu z nich prognozowało nawet możliwy spadek gospodarczy w regionie UE.

Ogólnie rzecz biorąc, prognozy inflacyjne konsumentów w UE są zgodne z tym, do czego dążą decydenci! Prawdopodobnie wzmocni to EBC, aby kontynuował swoją obecną politykę w celu zwalczania presji inflacyjnej w bloku.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry