Aktywność biznesowa w Australii spadła o 8 punktów w maju

Aktywność biznesowa w Australii spadła o 8 punktów w maju

Warunki biznesowe w Australii spowolniły w maju z powodu spadku zatrudnienia i sprzedaży. Jest to znak, że wzrost popytu w Australii spada ze względu na agresywną kampanię zacieśniania ze strony RBA.

Ankieta dotycząca warunków prowadzenia działalności gospodarczej została przeprowadzona przez National Australia Bank (NAB), która wykazała, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej spadły o -8 punktów. Jednak pomimo niedawnego spadku, ogólna wartość za maj nadal wynosi +8, co jest wartością wyższą niż średnia.

Ogólnie rzecz biorąc, indeks ujawnia, że więcej firm jest pesymistycznie nastawionych do swoich perspektyw biznesowych w przeciwieństwie do tych z optymistycznymi poglądami.

Ostateczna wartość badania wyniosła +14 w maju, podczas gdy wskaźnik zatrudnienia również spadł o 7 punktów, osiągając wartość +4. Ponadto wskaźnik zamówień terminowych, który sugeruje popyt w gospodarce, również spadł o 5 punktów w maju.

Utrzymująca się presja cenowa pozostaje problemem

Wraz ze spadkiem zamówień terminowych i warunków biznesowych, polityka RBA polegająca na utrzymaniu obecnych stóp procentowych lub nawet wprowadzeniu podwyżek stóp stanie się trudna.

Dlatego też trend tych badań i indeksów w ciągu najbliższych kilku miesięcy pozwoli RBA zrozumieć, czy potrzebne są dalsze działania przeciwko inflacji, czy też zrobił wystarczająco dużo.

Jednym z niepokojących sygnałów, które będą wywierać presję na RBA, jest utrzymująca się presja cenowa w Australii. Na początek, koszty pracy wzrosły o 2,2% z poprzedniej wartości 1,9%. Podobnie, koszty zakupu w Australii również wzrosły do 2,5% z wcześniejszej wartości 2,2%.

W zeszłym tygodniu RBA zaskoczył rynki, dodając ćwierć punktu do swojej stopy gotówkowej. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy RBA wprowadził podwyżki stóp o 400 punktów bazowych.

Na razie rynek wycenia dodatkowe 2 podwyżki stóp w tym miesiącu, które podniosą stopy procentowe do 4,6%. Gdy stopy procentowe osiągną tę wartość, pozostaną tam do końca 2023 roku.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry