Akcje europejskich banków wzrastają po tym jak Credit Suisse

Akcje europejskich banków wzrastają po tym jak Credit Suisse

Podczas czwartkowej sesji giełdowej akcje większości europejskich banków zwyżkowały i były na zielono. Nastąpiło to po tym, jak Credit Suisse zapewnił sobie porozumienie w sprawie uzyskania świeżej płynności od władz Szwajcarii.

Teraz, gdy Credit Suisse zapewnił sobie koło ratunkowe, zapobiegnie to niespłacaniu zobowiązań przez słynny bank inwestycyjny. Co ważniejsze, zapobiegnie to dalszemu pogorszeniu się i tak już nadszarpniętego zaufania publicznego do sektora bankowego.

Po dobrych wiadomościach indeks Euro Stoxx Banks notował wzrost o 1%, głównie dzięki zyskom z SAN, CBKG i CRDI. Wszystkie wymienione tutaj akcje banków to duże marki z Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

Kryzys Credit Suisse zażegnany

Wcześniej widzieliśmy trend spadkowy na prawie wszystkich akcjach bankowych po informacji o Credit Suisse. Teraz okazuje się, że władzom udało się zapobiec pełnemu kryzysowi w sektorze bankowym.

Siłą, która zapobiegła tej strategii był Szwajcarski Bank Narodowy. Jak wynika z doniesień, Credit Suisse zaoferowano linię wsparcia w wysokości 50 mld CHF. Podkreślono również, jak grupa zakwalifikowała się do płynności, spełniając wszystkie normy i inne testy.

Wyjaśniono również, że Credit Suisse nie miał w ogóle ryzyka zarażenia się od amerykańskiego systemu bankowego. Jeśli spojrzymy na USA, to upadło już około 3 małych banków.

Dlatego istniały obawy, że to samo może się stać również w Szwajcarii i doprowadzi do kolejnych defaultów & meltdownów.

Po oświadczeniu SNB, akcje Credit Suisse zyskały 40% i stały się głównym składnikiem indeksu Stoxx 600.

Ale to też rodzi pytanie, dlaczego Credit Suisse w ogóle wpadł w kłopoty. Przecież bank inwestycyjny i znany pożyczkodawca powinien być rentowny i nie powinien być zmuszony do korzystania z zewnętrznych pożyczek.

Dlatego interesujące byłoby zobaczyć, jakiego rodzaju zmiany nastąpią w Credit Suisse, aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji w przyszłości.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry