Akcje Boeinga spadły o 8% po uziemieniu Max 9

Akcje Boeinga spadły o 8% po uziemieniu Max 9

Boeing ponownie znalazł się pod kreską, tracąc 8% swojej wartości podczas poniedziałkowej sesji. Nagły spadek akcji Boeinga nastąpił po tym, jak amerykański urząd lotnictwa uziemił kilka odrzutowców MAX 9.

Wszystko zaczęło się w piątek, gdy w samolocie linii Alaska Airlines wystąpił poważny problem. Część samolotu oderwała się w trakcie lotu, zmuszając pilotów do ponownego lądowania.

Udział Boeinga w rynku nadal spada

Boeing jest jednym z głównych producentów samolotów i konkuruje z Airbusem. Wygląda na to, że wartość rynkowa Airbusa nadal rośnie w porównaniu do Boeinga. Od katastrof lotniczych w 2018 i 2019 r. po niedawny incydent z 2024 r., reputacja Boeinga została wystawiona na próbę.

Podczas gdy akcje Boeinga są na minusie, akcje Airbusa odnotowały +1% wzrost w tym samym okresie. Według firmy, w 2023 r. dostarczyła ona 735 odrzutowców i pokonała Boeinga pod względem liczby wyprodukowanych samolotów.

Jeśli spojrzymy na liczby, stanie się jasne, że firma Boeing zajmuje obecnie 5. miejsce wśród producentów samolotów.

Boeing nie jest sam, ponieważ jego klienci i dostawcy również przeżywają zły dzień na giełdzie. Akcje Spirit Aero i Alaska Air odnotowały odpowiednio 15,9% i 5% spadek w ciągu tego samego dnia.

Według jednego z ekspertów, ostatni incydent pokazuje, że proces instalacji i produkcji odrzutowców Boeinga musi zostać poddany kontroli regulacyjnej.

Nawet niewielka awaria może prowadzić do śmiertelnych konsekwencji dla pasażerów, więc takich problemów nie można już ignorować. Wiele Boeingów może nawet ponownie rozważyć swoją decyzję o zakupie problematycznych samolotów.

Według Boeinga, będzie on gospodarzem webcastu, aby podzielić się swoją reakcją na incydent. Dodali również, że omówią środki bezpieczeństwa zastosowane w odrzutowcach MAX 9.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry